Všichni jsme si už zvykli, že máme od těchto nepříjemných parazitů klid pouze v zimním období a jinak s nimi nejen jako majitelé našich čtyřnohých parťáků svádíme neustálý boj. Čím dál větší počet majitelů sdílí se svými čtyřnohými parťáky nejen byt, ale často i postel. O to víc je třeba dbát na to, aby zvíře z vycházky nenosilo domů nechtěná a nebezpečná klíšťata.Klíšťata jsou adaptabilní a odolná stvoření, která na tomto světě parazitují už mnoho tisíc let. K čemu jsou vůbec dobrá? A jak se jim účinně bránit?
Parazité evropy
Najdeme je prakticky všude v Evropě, Africe a také v Severní Americe. Milují vlhké lesy a křovinné i travní porosty s dostatkem vlhkosti. Mnozí si ale mylně myslí, že klíšťata padají i ze stromů. Nepadají. Klíště v přírodě vyleze do výšky zhruba jednoho metru a drží se zejména na stéblech trávy, odkud se otřením dostane na nohy procházejících živočichů. I když by se mohlo zdát, že nemají přirozené nepřátele, přeci jen je občas někdo požírá.
Kromě prvoků a bakterií, které mohou klíště zahubit zevnitř, si na nich rádi pochutnají mravenci a někteří pavouci, zejména na těch krví napitých jedincích. Také se jimi živí žáby, ještěrky a dokonce i hrabaví ptáci, jako perličky nebo slepice. Chovat slepice na dvorku má tedy bezesporu velkou výhodu.
k čemu je klíště dobré?
Je to překvapivé, ale opravdu existuje jedna pozitivní věc, kterou je nám lidem klíště prospěšné. A to jsou léčby nemocí. Klíště má ve svých slinách látky, které dokážou zastavit alergickou reakci (aby hostitel nevěděl, že klíště má) a také některé molekuly v jejich slinách dokážou působit protinádorově. Možná nám tak do budoucna klíště pomůže vytvořit léky proti nepříjemným nemocem.
jak správně vytáhnout klíště?
Dnes jsou na trhu dostupné vychytané pomůcky. Například karta s očkem na podebrání klíštěte, nebo speciální kleštičky. Co je stále udržovaným mýtem je kroucení klíštěte v záplavě oleje. Klíštětem nikdy netočte kolem dokola! Jestli ještě nevyloučilo do krve hostitele všechny nemoci, co mělo, tak právě při kroucení to udělá.
Jak ochránit svého psa?
Možná jste si už také párkrát posteskli, že proti klíšťatům nic nezabírá. Je pravda, že alternativní a přírodní přípravky proti klíšťatům velmi často nefungují.
Spot-on – Jedná se o roztok, který se kape na kůži. Nejčastěji se aplikuje pomocí pipety na místo mezi lopatkami. Zakoupíte ho v lékárně, v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Spot-on představuje velmi efektivní způsob, jak nejen klíšťatům, ale i blechám nedat šanci. Má však i své mínusy jako, častější aplikace, zejména když se pes často koupe ve vodě, nebo fakt že si parazité vůči látkám časem vytvoří odolnost.Účinnost trvá zhruba jeden měsíc po aplikaci. Vždy si přečtěte návod a v případě nejasností kontaktujte veterináře.
Tablety do tlamy – Za nás nejlepší volba v kombinaci s přírodním repelentem. Jedná se o pilulky, které zakoupíte od různých výrobců a tím se liší četnost podávání. Dokážou zabíjet jak klíšťata, tak blechy ve všech vývojových stadiích. Na rozdíl od spot-on přípravků nemusíte mít starost, že se do kontaktu s chemikálií dostanou malé děti při hlazení psa.
Antiparazitní šampony – V chovatelských potřebách seženete speciální šampony určené k odpuzování klíšťat a blech. Obsahují složky, které těmto parazitům nevoní nebo je přímo zabíjejí. Jedná se o levnou metodu, která ale pokaždé nefunguje na 100 %. Účinek trvá kratší dobu a ne každému zvířeti se časté koupání ve vaně zamlouvá.
Antiparazitní obojky – Představují jednu z nejrozšířenějších možností ochrany. Na trhu jsou k dostání produkty různé kvality, na chemické i čistě přírodní bázi. Nehleďte na cenu, vsaďte na kvalitu. Při nasazování obojku se ujistěte, že má pes dostatek prostoru kolem krku (pod obojek by se měly vejít 2 prsty) a nikde ho to neškrtí. Ustřihněte přebytečnou délku obojku, zabráníte tak tomu, aby ji pes žvýkal. Dávejte pozor na příznaky nepohodlí (např. nadměrné škrábání), to může poukázat na možnou alergickou reakci.
Pudry. To jsou další prostředky, jak odpudit nebo zabít klíšťata. Při aplikaci je nutné pečlivě dodržovat návod. Tento velmi jemný prášek může dráždit sliznice a při vdechnutí i dýchací cesty. Nikdy nenanášejte pudr blízko očí zvířete.
Spreje. Doporučuje se je kombinovat se šampony. Antiparazitním sprejem můžete vystříkat také pelíšek svého chlupáče.
Péče o zahradu a trávník. Udržujte vše na zahradě krátce zastřižené. Klíšťata se často nacházejí ve vysoké trávě a neudržovaných křovinách. V zahradnických potřebách sice seženete i speciální granule, které rozhozením po trávníku ničí parazity a škůdce, ale některé z těchto prostředků bývají pro zvířata i pro člověka jedovaté.
Důkladná prohlídka. Po každém návratu z venčení zvíře pečlivě prohlédněte. Kontrolujte hlavně oblasti kolem uší, krku a podpaží.
Nemoci kterými může klíště psa nakazit
Téměř 1/3 všech klíšťat přenáší nemoci, kterými se může nakazit i váš pes. Na co si dát pozor?
Lymská borelióza
Mezi nejčastější a jednu z velmi zákeřných patří například lymská borelióza. Pokud se jí pes nakazí, jsou příznaky tak různorodé, že je často odhalena až příliš pozdě. Psi s lymskou boreliózou bývají unavenější, můžou mít zvýšenou teplotu, trpí na oteklé a bolestivé klouby. Někdy zvrací, zvětší se jim mízní uzliny, hubnou. Přítomnost bakterií této nemoci lze zjistit kultivací z krve.
Pokud se léčba nasadí později, může pes už doživotně trpět na bolesti kloubů a problémy s pohybovým aparátem.
Anaplazmóza
Dalším onemocněním, často přenášeným současně s boreliózou, je například anaplazmóza. Projevuje se podobně – zvracením, apatií, zvětšenou slezinou, hubnutím, ale ve většině případů se příznaky projeví až dlouho po nakažení.
Babezióza
Postupně se k nám dostává také babezióza, onemocnění způsobované prvoky, kteří napadají červené krvinky. Ani babezióza se neprojevuje nijak výrazně, nejčastěji ji zaznamenáte u psa jako chronický únavový syndrom, záněty žaludku nebo svalů. Může vést až k epilepsii. Pokud máte jakékoliv podezření na zhoršení zdravotního stavu vašeho psího parťáka, neprodleně vyhledejte veterináře.