Jaro z pohledu psa

Krátké zimní dny, pochmůrné počasí a omezené možnosti venkovních aktivit. Není divu, že se na jaro těší většina z nás. U nás pejskařů to platí dvojnásob. Ovšem pozor. Po zimě pejsek nemusí být ve zcela dobré fyzické kondici, a proto je potřeba brát ohled na jeho fyzické síly. Na jaře však na pejska číhají i nástrahy, které mohou způsobit nemalé zdravotní potíže. Jak pejska na jarní období nejlépe připravit a před čím ho chránit?

S ohledem na kondici

Stejně tak jako my lidé, i pes nemusí být po zimě vždy v dobré fyzické kondici. Ta je závislá na kvalitě podávaného krmiva. Po zimě nejdříve nechejte přezkoumat zdravotní stav svého čtyřnohého kamaráda veterinárním lékařem, který mu změří teplotu, poslechne si srdce a plíce, prohlédne zuby, kůži, tlapky, zkontroluje uši a oči, vyšetří moč i stolici. Podle potřeby nechejte psa očkovat a odčervit, aby ho netrápili paraziti, zejména škrkavky a tasemnice. Pouze zdravý pejsek má dostatek sil a je připravený vyběhnout vstříc novým dobrodružstvím.

Sport a fyzická zátěž

Se sportem určitě začínejte pomalu a postupně. Známe to nejspíš všichni. Po zimě kdy jsou fyzické aktivity omezené, se s prvními jarními, slunečními paprsky snažíme naskočit do stejného koloběhu jako na podzim. Cítíme na sobě, že to není úplně ono a některé aktivity nás více zmáhají. Jinak tomu není ani u psů. Zvláště mladé psy a velmi aktivní plemena je někdy třeba zbrzdit dříve, nežli se unaví do vyčerpání. Pokud váš pejsek trochu přes zimu přibral, věnujte čas nejprve úpravě jídelníčku a procházkám. A teprve až ve chvíli, kdy se dostane do kondice, tak přidejte aktivity, které mohou více zatěžovat klouby.

Alergie

Ano, i pejsky mohou trápit alergie. Zvláště ty pylové. Podle statistik se nejvíce alergiků objevuje mezi westíky, buldoky nebo zlatými retrívry. Nejčastěji se objevuje do tří let věku pejska. K hlavním příznakům patří úporné svědění kůže v oblasti hlavy, podpaží, meziprstí a konečníku. Pejsek se škrábe a druhotně se v místech postižení rozvíjejí záněty kůže. Obdobné příznaky se mohou objevovat i u alergie na některou z potravin. V případě že na svém pejskovi zpozorujete podobné chování, navštivte veterináře.

jedy a toxiny

Také necháváte pejska na procházce na volno, aby se proběhnul? To je určitě dobře. Jen musíme dávat pozor na různé nástrahy všude kolem nás. Jednou z nich jsou rostliny které jsou pro psa jedovaté. Především se jedná o živé ploty, které pejsky doslova lákají. Nebezpečné jsou například mahonie, zimolez, ptačí zob nebo tis červený. Stejně tak svého pejska odhánějte od narcisů nebo tulipánů. Rostlinné toxiny, které tyto květiny obsahují, útočí na centrální nervový systém, způsobují křeče a žaludeční potíže. Dále pozor na polích a loukách které jsou stříkáné chemickými postřiky, které vám mohou pejska otrávit.

Parazité

Příchod jarního počasí, sluníčka, zelenající se přírody je bohužel pastva pro množení a výskyt všemožných parazitů, zvláště klíšťat. Pokud jste ještě neaplikovali antiparazitní ochranu, je nejvyšší čas! Z vlastní zkušenosti vám můžeme doporučit antiparazitní tablety. Většinou jsou měkké a ochucené, takže podání pejskovi není žádný problém. Seženete je u svého veterináře.
Je dobré psa před procházkou lesem nebo vysokou trávou nastříkat antiparazitním sprejem. K dostání jsou i na přírodní bázi. V neposlední řadě nezapomeňte pejska po každé procházce důkladně prohlédnout. Ať už z důvodu výskytu parazitů, nebo možnému zranění.