Podzim se psem

Pohled z okna dává jasně najevo, že podzim už vládne naplno. Sychravé počasí a zkracující se dny nás ven příliš nelákají. Přesto bychom měli společně se psím parťákem právě tyto dny využít k častějším vycházkám. Protože už není takové horko jako v létě, pes se může víc vydovádět, aniž by se přehřál. Můžete ho nehat aportovat míček/puller, zaběhat si s ním nebo ho nechat běžet vedle kola či koloběžky.

Parazité

Častým problémem na podzim je, že majitelé psů přestávají být obezřetní před klíšťaty. Klíšťata sice již nejsou tak aktivní jako na jaře a v létě, neznamená to však, že nejsou aktivní vůbec. Pokud pejska chráníte od jara antiparazitním obojkem, nemusí být již účinný. V případě užívání antiparazitních tablet, jedobré podávat tabletu i v průběhu podzimu.

Koupání

Někteří psi milují vodu na tolik, že i v chladném počasí bez okolků vlezou třeba do řeky nebo do rybníka. V těchto dnech jim v tom ale raději zabraňte. Stejně jo my lidé i pes může snadno prochladnout a nastydnout, jenže na rozdíl od člověka se pes nemůže jednoduše převléknout do suchého oblečení. Jestliže psa neuhlídáte a namočí se, co nejdříve jej vysušte. Hlavně psi, kteří bydlí s vámi doma v teple, mohou být na prochladnutí víe choulostiví.

Pes žijící venku

Pokud váš pejsek bydlí celoročně venku, měl by mít zateplenou boudu, ideálně s předsíňkou aby do boudy nesněžilo a nefoukal studený vítr. Majitelé se svým psům často snaží vybudovat v boudě pelíšek z dek nebo matrací. Problém je, že v takovém pelíšku se drží vlhkost, různí paraziti a roztoči. Mnozí psi se pak boudě instinktivně vyhýbají a spí raději venku, nebo podestýlku vytahují z boudy ven. Vhodnější je použít slámu, dřevitou vlnu nebo dřevěnou štěpku. Osobně používám dřevěnou štěpku, protože tu vám pes na rozdíl od slámy či dřevité vlny neroztahá po zahradě. Všechy tři zmíněné varianty dobře vysychají a je v nich teplo. Pejskovi navíc voní narozdíl od zatuchlé deky. Další výhodou je snadná výměna za čertvou podestýlku.

StockSnap_P1401XDCJO

V chladnějším období vydává pes žijící venku více energie k tomu, aby se zahřál. Proto je třeba zvýšit krmné dávky. Výhodou je, když je pes zvyklý na granule, protože ty mu venku nezamrznou. Vždy by se mělo jednat o kvalitní granule s vyšším podílem masa, které zároveň obsahují i dalšídoplňkové složky podporující zdravý vývoj psa. S vhodným výběrem a případnou dodávkou granulí vám rádi pomůžeme.

Pes žijící v domě/bytě

Psi, kteří tráví zimní měsíce v teple našeho domova, si špatně zvykají na mrazivé počasí. Rozhodně pejska pri teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem, když jdete nakupovat. Může snadno prochladnout a onemocnět. Na procházkách dbejte na to, aby byl pes neustále v pohybu. Krátkosrstým, malým a středním plemenům psů pořiďte pohodlný obleček, který bude zakrývat záda a bedra, zabráníte tak nastydnutí průdůšek a močových cest. U psů žijících doma si také dávejte dobrý pozor, aby zbytečně netloustli. V zimě mají psi žijící v bytě mnohem méně pohybu, je tedy důležité sledovat množtví jejich stravy.