Cestování se psem

S příchodem nového čtyřnohého kamaráda se toho hodně změní. Spousty věcí se ale rozhodně nemusíte vzdávat, protože se dají bez problémů provádět společně. I cestování se psem je nejen možné, ale také snadné. Podívejte se, jaké možnosti se vám nabízejí a na co se připravit.

Na co dát při cestování se psem pozor?

Jen málokdo se vydá na jakoukoliv cestu, aniž by ji dopředu alespoň trochu nenaplánoval. Při cestování se psem je plánování nutnost a rozhodně se nevyplatí je podceňovat. Je mnoho věcí, které musíte brát v potaz. Cestování se psem musí být jak pro vašeho mazlíčka, tak pro všechny případné spolucestující pohodlné, bezpečné a musí při něm být dodržována všechna pravidla, normy a nařízení. Různé věci se mohou lišit podle toho čím cestujete, jak dlouho cestujete a především kde a kam cestujete. Jestli se nemůžete rozhodnout, jaký dopravní prostředek na cestování se psem zvolit, podívejte se nejdříve, jaká úskalí který způsob cestování nabízí. Snadněji se pak rozhodnete, co je pro vás i vašeho psa nejlepší.

Bezpečnost přepravování psů

Ať už cestujete se psem jakýmkoliv dopravním prostředkem, vždy si zjistěte, jaká pro danou přepravu platí pravidla. Dopravní společnosti mají vždy jasná nařízení, která určují, jak na cestování se psem. Tato nařízení se mohou lišit nejen podle dopravce, ale především podle země a místa, kam cestujete. Dodržování pravidel je ale jen jeden z důvodů, proč bezpečnost přepravování psů nepodcenit. Především jde o to, aby při cestování nedošlo k ohrožení zdraví či života vašeho mazlíčka, ani nikoho jiného. V odstavcích o něco níže vám poradíme, jak bezpečně cestovat s pejskem v různých dopravních prostředcích a na co si vždy musíte dát pozor.

Pozor na přehřátí

Přehřátí je velký problém zejména při cestování se psem v autě během horkých letních dní. Ani ne tak při samotné jízdě, kdy běží klimatizace nebo se větrá přes okénka. Ale ve chvíli, kdy auto zastavíte a necháte ho chvíli na slunci, může se teplota v něm vyšplhat až na 70 °C! Pootevření bočních okének vzduch uvnitř auta ochladí jen minimálně. Pokud už musíte pejska uvnitř auta nechat, zaparkujte auto ve stínu mimo dosah přímého slunce. Okénka rozhodně stáhněte a hlavně dobu, kdy je pes v autě, zkraťte na co nejnutnější minimum. Nepodceňujte toto nebezpečí, i malá chvilka v takovém autě může být pro vašeho psa život ohrožující.

Pohodlí především

Většina psů nemá ráda výrazné změny a pokud je pro ně něco úplně nové, stresuje je to. Jestliže váš pes není na cestování zvyklý, je nutné počítat s tím, že z něj může být nervózní a snažte se mu proto cestu jakkoliv zpříjemnit. Možnosti se samozřejmě liší podle toho, jakým dopravním prostředkem cestujete. Při jízdě autem můžete dle potřeby kdykoliv zastavit, udělat si kratší procházku a pak zase pokračovat v jízdě. Zatímco v autobuse, vlaku či letadle se příliš volně pohybovat nemůžete. Tyto dopravní prostředky navíc často mívají poměrně přísná nařízení přepravy zvířat, kvůli kterým může být cestování pro vašeho psa značně nepříjemné. Některé letecké společnosti například neumožňují mít psa u sebe. Ten musí cestovat v zavazadlovém prostoru, a to je nejen stresující, ale může být i nebezpečné. Při plánování dovolené se psem berte ohledy i na jeho pohodlí a dejte přednost způsobu, který pro něj bude nejpříjemnější.

Pozor na cestovní nevolnost

Kinetóza neboli cestovní nevolnost u psů je podobná té, kterou zažívají při cestování lidé. Projevy mohou být mírné či těžší a také příčin může být několik. Že psovi jízda autem nedělá dobře poznáte podle zrychleného dechu, výraznějšího slinění či zívání, neklidného chování, dávení až zvracení. Někteří pejsci cestování prostě „jen“ nemají rádi. Je dobré, pokud můžete psa navyknout na jízdu v autě už od malička. Začněte krátkými vzdálenostmi a je-li to možné, buďte při jízdě u něj a uklidňujte ho. Po cestě mu dejte pamlsek a pochvalte ho. Pejsek by měl cestovat s prázdným žaludkem a v autě by neměl být žádný zdroj silného zápachu (cigaretový kouř, vůně do auta). Čerstvý vzduch nevolnost mírní, nechte proto psovi vždy trochu pootevřené okénko. Vážnější příznaky kinetózy konzultujte s veterinářem. Existují léky, které cestovní nevolnost u psů potlačují, ty ale používejte jen v nejkrajnějším případě, nejsou pro psí organismus přirozené.

Cestování autem

Při tomto způsobu cestování se psem je důležité zajistit pejskovi dostatek pohodlí a řídit se platnými zákony. Jestliže cestujete do zahraničí, pečlivě si zjistěte, jaké všechny dokumenty pejsek musí pro překročení hranic mít a jakým způsobem jej lze v autě přepravovat. Bezpečné připoutání a zajištění ochrání nejen psa, ale i všechny další cestující v autě. Volně se pohybující pes může odpoutat řidičovu pozornost a způsobit autonehodu. A v jejím případě je bezpečné zajištění pejska nejlepší způsob, jak jej ochránit před vážným poraněním. Způsobů, jak psa bezpečně přepravovat autem je hned několik:

Speciální postroj pro cestování se psem v autě

Tento postroj se jednoduše připne k bezpečnostnímu pásu a pejska tak dostatečně zajistí. Je to levný a nejčastější způsob, postroj lze navíc využít i na krátkou chvíli při venčení.

Psí autosedačka

Jedná se o cestovní pelíšek pro psy, který chrání nejen je, ale také sedačku před ušpiněním. Některé psí autosedačky se dají použít i mimo auto jako cestovní taška pro psy. Samotná autosedačka je připevněna k sedačce pomocí pásů, pes se v ní ale pohybuje zcela volně.

Cestovní taška

Cestovní tašky jsou velmi užitečné při cestování se psem. Psi se v nich dají venku přenášet v případě náročných terénů nebo delších cest. Pokud je pes v cestovní tašce v autě, je tím ochráněn především potah autosedaček a do jisté míry tím znemožníte pejskovi, aby se v autě pohyboval dle libosti.

Mříž nebo síť pro oddělení zavazadlového prostoru

Slouží k zatarasení zavazadlového prostoru se psem, který se tak nemůže dostat do prostoru s cestujícími. Jeho pohyb ale není nijak omezen, pes se v zavazadlovém prostoru může pohybovat zcela volně.

Přepravní box

Umisťuje se do zavazadlového prostoru a psa nejen omezuje v pohybu, ale zároveň mu poskytuje lepší ochranu v případě prudšího brzdění či nárazu. Volte vždy dostatečně prostorný box, aby v něm měl pes co nejvíce pohodlí a místa. 

Psí přívěs

Přívěsný vozík je nejdražší, ale zároveň nejbezpečnější varianta pro cestování se psem v autě, vyplatí se však spíše u velkých plemen či při přepravování více psů najednou. Tyto psí přívěsy mohou sloužit také jako kotce.

Cestování se psem autobusem nebo vlakem

Předem si zjistěte, jaké spoje jakého dopravce budete asi využívat a nastudujte si jeho konkrétní přepravní podmínky. Nezapomeňte se také podívat, kolik vás bude cestování se psem stát. Někteří dopravci umožňují ve svých prostředcích přepravu menších pejsků v boxu či tašce, a to zcela bez poplatku. Jiní dopravci oproti tomu na svou palubu nevezmou pejska, který je větší než jimi stanovené rozměry. Psi musí mít při pohybu mimo box či tašku téměř vždy nasazený náhubek. Počítejte s tím a zkuste na něj psa zvyknout ještě před tím, než s ním do autobusu či vlaku nastoupíte. Před cestou pejska vyvenčete, podle délky cesty s sebou vezměte také dostatek vody a taky nějaké pamlsky. Je dobré, pokud už pes zvládá alespoň základní povely. Nejlepší místo pro psa je u vašich nohou. Všímejte si také toho, zda nepřekáží ostatním cestujícím a snažte se být ohleduplní i k druhým.

Cestování letadlem

Zjistěte si především, jakým způsobem můžete svého psa letadlem přepravovat. Tyto podmínky má každá letecká společnost odlišné. Některé přepravu psů neumožňují, jiné umožňují vzít si psa s sebou na palubu a jiné vyžadují, aby cestoval v nákladním prostoru. Také cena za přepravu pejska letadlem se může výrazně lišit. Pořiďte pejskovi dostatečně prostorný přepravní box – pozor, to, jak box musí vypadat, rovněž určuje konkrétní letecká společnost. Je dobré, pokud je pes na cestování v boxu zvyklý. Pro uklidnění mu do něj dejte jeho oblíbenou hračku a kus oblečení s vaším pachem. Misku na vodu pořiďte takovou, která se dá umístit na dvířka boxu, aby do ní pes nešlápl nebo nespadl. Rozhodně se nedoporučuje dávat zvířeti na uklidnění sedativa či jiné tišící prostředky. Některé společnosti to dokonce vyloženě zakazují. V neposlední řadě si zjistěte, co vše potřebujete pro přepravu psa do cílové destinace.

Cestování lodí

Přemýšlíte, jestli vzít psa s sebou na plavbu lodí? Je to rozhodně možné, ale musíte si dát pozor na pár věcí. Podle toho, jaký dopravní prostředek zvolíte, se předem připravte. Budete cestovat s lodní společností? Zjistěte si, jaké podmínky pro cestování se psem mají a řiďte se jimi. Někdy musí být psi v zavazadlovém prostoru, jindy se mohou volně pohybovat po palubě. Většinou však pouze na vodítku. Stejně jako u lidí se i u psů může projevit mořská nemoc. Jestli se chystáte na delší pobyt na vodě, zjistěte si nejdříve, jak pejskovi voda sedí. Vezměte ho na malou plavbu po řece a sledujte jeho reakce. Většina psů si ale na houpání lodi poměrně rychle zvykne a pobyt si užívá. Pes by měl umět dobře plavat a je důležité, aby zvládal alespoň základní povely a dobře vás poslouchal. A nezapomeňte psovi pořídit záchrannou vestu.

Cestování se psem do zahraničí

Vždy, když navštěvujete cizí zemi, je dobré si předem zjistit, jaké předpisy tam platí, abyste se vyhnuli potížím. Při cestování se psem to pak platí obzvlášť. Užitečné informace a rady najdete například na stránkách Státní veterinární správy České republiky či na stránkách velvyslanectví dané země. Pokud nenajdete vše potřebné zde, nezbývá než se optat telefonicky. Ptejte se také na zkušenosti jiných, kteří se svým psem již do zahraničí cestovali. Mějte ale na paměti, že pravidla se mohou měnit a dbejte tedy na to, abyste měli co nejaktuálnější informace. Nepodceňujte přípravu cestování se psem do zahraničí. Může se vám také stát, že vás do dané země jednoduše nepustí, případně zaplatíte vysokou pokutu. I samotná příprava ale něco stojí kvůli poplatkům za očkování a vyřízení všeho potřebného. Zvláště proto je dobré vše si dopředu promyslet, abyste znali všechny výhody a nevýhody cestování se psem do zahraničí a byli na vše připraveni.

Cestování se štěnětem nebo s více psy

Cestování se štěnětem je možné pouze tehdy, pokud je štěně starší než 12 týdnů nebo pokud s ním cestuje také jeho prokazatelná matka. Štěňata do 12 týdnů nemusí být očkována proti vzteklině, pokud mají cestovní pas a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty. Co se týče množství, je umožněno cestovat s maximálně 5 psy najednou. Výjimkou je účast v soutěži, na výstavě či jiné akci, v takovém případě ale s sebou musíte mít potvrzenou přihlášku. Jestliže potřebuje přepravit větší počet psů, musíte si od veterináře nechat vystavit osvědčení, že psům bylo 48 hodin před cestou provedeno klinické vyšetření a že jsou v dobrém zdravotním stavu. Tato nařízení pro cestování se psy se vám možná zdají příliš přísná a zbytečná. Vznikla však jako prostředek pro boj s nelegálním obchodováním se psy a mají tedy svůj jasný význam. Jestliže budete dodržovat vše, co máte, nemusíte se ničeho obávat.

Cestování se psem po EU

Při cestování se psem na Slovensko, do Německa, Rakouska, Polska a dalších zemí v Evropské unii platí jednotná pravidla. Jejich přesné znění najdete zde. Některé země si ale mohou tato pravidla ještě doplnit o vlastní nařízení, proto se i při cestování po EU raději předem informujte, co platí v dané zemi. Především si však musíte zajistit tyto náležitosti:

Cestovní pas pro psa

Bez pasu je cestování se psem do zahraničí téměř nemožné a je dobré jej nechat psovi vystavit co nejdříve. Evropský cestovní pas pro psa platí ve všech členských státech Evropské unie a pas vám vydá registrovaný veterinář. V cestovním pasu pro psa je rovněž uvedena také osoba, nejčastěji majitel, která psa při cestování doprovází. Pokud s ním necestuje majitel, musí mít psí doprovod od majitele písemné zmocnění.

Očkování proti vzteklině

Štěně starší 12 týdnů musí být očkováno proti vzteklině. První očkování ale nabývá platnosti až po 21 dnech, buďte si tedy jistí, že necestujete do zahraničí dříve. Přeočkování je platné pouze tehdy, pokud bylo provedeno ještě v době platnosti předchozího očkování. V takovém případě je možné cestovat se psem hned po provedení očkování. Pozor, některé země mohou mít na očkování další požadavky, například neuznávají očkování provedená některými látkami apod.

Odčervení

Toto nařízení neplatí ve všech zemích, některé je ale vyžadují (Finsko, Irsko, Švédsko, Velká Británie). Odčervení musí být provedeno nanejvýše 2 dny před cestou a potvrzení o něm musí mít majitel psa u sebe. Některé země dokonce požadují, aby byly informace o odčervení uvedené v cestovním pasu psa a musí zde být uveden ošetřující veterinář, datum a hodina ošetření, přesný název přípravku a jeho výrobce.

Cestování se psem mimo Eu

V případě cestování se psem do tzv. třetích zemí je nutné dodržet podmínky, které stanovila veterinární autorita dané země. Ty se mohou velmi lišit a proto si podrobně nastudujte, co která země vyžaduje. Nezapomeňte, že za třetí zemi je momentálně považována i Velká Británie, takže se při cestování do Anglie již nemůžete řídit pravidly platnými pro EU. Dále si také dejte pozor na to, přes jaké země budete cestovat. I v případě, že některou zemí jen projíždíte, budete muset dodržet její nařízení. Specifická pravidla platí rovněž při návratu z třetí země. V případě, že se psem cestujete do exotických zemí, vyplatí se psa očkovat i nad rámec svých povinností. Zjistěte si, jaká zdravotní rizika na něj v dané zemi čekají či jací parazité jsou tam běžní. Prevence je vždy lepší než řešení následků.

Cestovní pojištění psa

Bohužel ani psům se úrazy či jiné komplikace na dovolených nevyhýbají. Kromě toho se může stát, že váš pes v zahraničí způsobí škodu či újmu na zdraví někomu jinému. Je proto dobré pořídit i jemu cestovní pojištění. Cestovní pojištění psa, kočky a dalších domácích mazlíčků vám nabídne hned několik pojišťoven. Některé z nich navíc umožňují sjednání pojištění on-line, takže pokud byste na něj zapomněli, stihnete ho sjednat ještě po cestě. Zjistěte si především výši limitu plnění a také, na co všechno se pojištění vztahuje. Některá hradí nejen veterinární péči v zahraničí, ale i případné škody způsobené psem při pobytu nebo během dopravy v zahraničí a nebo také případný pobyt v útulku, pokud se majitelé o psa nemohou postarat z důvodu vlastní nemoci.