PSÍ HLAVOLAMY

V TOMHLE ČLÁNKU VÁM PORADÍME, JAK ZABAVIT PSA I JINAK NEŽ 15 KILOMETROVOU VYCHÁZKOU.

Na trhu jsou dnes k dostání různé druhy psích hlavolamů. Hlavolamy jsou skvělý způsob, jak psa zabavit v nepříznivém počasí, v případě že má pes klidový režim, nebo prostě jen tak pro zpestření. Pomohou vám při budování sebevědomí psa. Mimo jiné hlavolamy především podporují čichání, při němž se pes přirozeně zklidňuje. Je to pro ně jakási odpočinková aktivita, něco jako je pro nás sledování televize nebo čtení knihy. Každý potřebuje odpočinek anaši čtyřnozí parťáci nejsou ani v tomhle případě vyjímkou.
Zdroj: https://pixabay.com

Proč začít s hlavolamy?

Hlavolam je pro psa něco nového. Je zapotřebí aby najednou dělal úkony, které běžně nedělá, a vlastně je ani dělat nepotřebuje. Zábavnou formou tak trénuje své kognitivní schopnosti, logické uvažování, jemnou i hrubou motoriku, hmat, čich, zrak i chuť.

Díky tomu, že se pes musí při řešení hlavolamu plně soustředit, můžete na něm mnohdy pozorovat, že je povyřešení hlavolamu unavený stejně a nebo i více než po delší vycházce. Kdy se tedy dá hlavolam využít?

  • Hlavolam má praktické využití, když máte třeba rýmičku a nemůžete jít utahat psa a nebo klasicky, když venku prší tak, že by psa (krom toho vašeho) nevyhnal.
  • Super je ho ale použít i jen tak ke zpestření a motivaci.
  • Hlavolam taky umí psa uklidnit, když na něm třeba vidíte nastupující separační úzkost.
  • Můžete je dělat pořád dokola. S pauzama nebo změnami obtížností nemusíte mít strach, že by pes už na druhý pokus o hlavolam ztratil zájem.

štěňata a puberťáci

První skupinou, které se bude hlavolam určo líbit (a hodit), jsou puberťáci a štěňata. Opravdu velkým přínosem je tady rozvoj šedé kůry mozkové a využití při odstarňování separačních úzkostí, se kterou můžou mít problém právě psí prcci. K tomu všemu jim hlavolamy zlepšují koncentraci a rozvíjejí představivost, protože jim ukazujete, že na světě je ještě něco jinýho než jen jídlo a procházky.

Pro štěňata jsou nejvhodnější hlavolamy s nižší obtížností. Protože štěňata přirozeně u ničeho dlouho nevydrží, je dobré se u řešení hlavolamů soustředit především na trénování trpělivosti a logického myšlení. Také doporučujeme vybírat hračky bez odnímatelných prvků, které by štěndo mohlo chtít žvýkat nebo odnést a úspěšně ztratit pod gaučem.

jak pracovat s hlavolamem?

Moc to nefunguje tak, že ho naplníme dobrotami a necháme psa dolovat. Musíme mu být po boku, chválit ho a povzbuzovat. Na druhou stranu psovi nepomáhejte, mohl by být ve stresu, že něco udělal špatně. Prostě s mírou. A taky začínejte postupně. Takovému štěněti stačí pár pokusů a půjde spát. Nechtějte po psovi hned vše najednou, ať ho neodradíte. To je vlastně první způsob – naplnit hlavolam, položit na zem, dát psovi pokyn, že může a pak ho vést.

Druhý způsob je náročnější na čas. Ale zase vede k tomu, že pes opravdu pochopí, k čemu který kámen slouží a kterým se kam hýbe. Tohle se učí krok po kroku. Pes tedy kameny neodstraňuje náhodně. To ho hodně obohatí, protože bude muset začít používat jemnou motoriku, což je fakt dost mentálně náročné.

Denní rutina

Hlavolamy můžete využívat skoro denně. Můžete to se psem mít jako svůj rituál a brát to jako společně strávený čas, který vám zas utuží vztah. Pes pozná, že mu věříte, že to zmákne. 

A taky se díky hlavolamu dá vypořádat se změnami u vás doma, které by mohly nastat – nový pes, nové zvíře, nové dítě, stěhování a tak dále. A hlavolamem psovi zas ukážete, že se nic neděje a že v tom furt jedete spolu.

Zdroj:https://pixabay.com

Hlavolamy jsou vhodné pro každého. Ať už máte doma mladého nezbedu, dospěláka po úrazu nebo psího seniora, nebojte se je vyzkoušet!