pořízení štěňátka – vytvořte pro nového člena vaší rodiny bezpečný domov

Rozhodli jste se pro pořízení nového čtyřnohého člena rodiny? Přemýšlíte nad tím jak se na příchod štěňátka připravit? Co vše by mohla být potencionální hrozba? Možná jsou to věci které by vás za běžných okolností ani nenapadly. Máme pro Vás pár tipů na co si dát pozor a předejít tak určitým problémům.

Na co si dát určitě pozor?

  • Pro psy nebezpečné potraviny – čokoládu (čím větší obsah kakaa, tím horší), hrozny i rozinky, avokádo, cibuli, makadamové ořechy). Pozor na oslavy, party, kdy může být jídlo na nízkých stolcích nebo hosté nejsou poučeni o potravinách nevhodných pro psy.  Jakékoli potraviny, které zrovna nepoužíváte mějte umístěny výše než pes dosáhne a v dobře uzavřených nádobách.
  • Vařené kosti, hlavně drůbeží.  Mohou se zapíchnout už v hltanu nebo jícnu. Velké množství kostí může ucpat i střevo.
  • Léky – lidské i psí. Některé léky pro psy mohou být ochucené a voňavé. Na jednu stranu je psi lépe přijímají, ale bohužel jich také mohou sníst z tohoto důvodu mnohem více. Příkladem jsou např. léky proti bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé léky), jejichž předávkování může vážně poškodit žaludek a střeva.
  • Chemikálie a čistící prostředky. Nejen, že je zvíře může sníst, ale např. hydroxid sodný (v přípravcích na čištění potrubí) může kůži a sliznice silně poleptat.
  • Elektrické kabely pod napětím, které štěně rozkouše, mohou být velmi nebezpečné.
  • Odpadkový koš skrývající různé voňavé poklady. Z rizik jmenujme třeba pořezání o ostrý okraj prázdných konzerv.  Vždy raději konzervu zmáčkněte ať do ní pes nemůže strčit čumák.
  • Ve sklepech pozor na krabičky s jedy na hlodavce (i pozření otrávené myši nebo potkana může způsobit problém), v garáži na obaly se zbytky nemrznoucích směsí s ethylenglykolem. Obojí může stát vašeho psa život.
  • Pokojové rostliny. Některé mohou být jedovaté – např. lilie, oleandr, difenbachie, monstera. Z dosahu štěněte odstraňte raději všechny. I kdyby je neochutnalo, tak přirozená zvědavost velí prozkoumat. A včetně kořenů.

Schovejte cenné předměty, u kterých by vás mrzelo, kdyby se roztrhly, rozbily nebo zašpinily. Zbytečně byste byli naštvaní.

Pozor na rozkousatelné hračky. Každoročně je spousta štěňat operována, protože mají ve střevě cokoli, co nechce vyjít ven. A diagnóza je pak cizí těleso ve střevě.

Pár rad na začátek

Do této doby bylo štěně stále s mámou a ostatními štěňaty. V jiném prostředí, se známými lidmi. A nyní je s námi. V cizím prostředí a většinou po namáhavé cestě. Zkusme se vžít do jeho kůže. Jak nám je?

Vždy se chovatele zeptejte, jaké krmivo pejsek dostává. Pokud je krmeno granulemi, požádejte o cca týdenní dávku (většinou je menší dávka krmení součástí tzv. “chovatelských balíčků” které někteří chovatelé mají přichystané pro nové majitele svých štěňátek. Velkých změn je kolem plno, tak neměňte ještě krmení. Pokud chcete štěně zvykat na jiné krmení, nahrazujte po částech původní krmení, až cca po 14 dnech přejděte úplně na nové. V případě že váháte nad tím jaké krmivo pro Vašeho pejska zvolit, obraťte se na nás. Pomůžeme Vám s výběrem vhodného krmiva přesně podle potřeb Vašeho pejska.

Buďte trpěliví, nenechávejte štěně o samotě. Pravděpodobně bude kňučet nebo štěkat. Nikdy ho však nedávejte do jiné místnosti, garáže, komory, abyste měli klid na spánek, práci a podobně. Je důležité si uvědomit že pro pejska jste jedinní koho v novém cizím prostředí má a odloučení od Vás na delší dobu pro něj může být velmi stresující.

Připravte se na to že štěně je potřeba venčit v kratších intervalech cca 1-2 hodin. Nejspíš se Vám tedy stane že se čas od času vyvenčí doma třeba v nočních hodinách.

Zdroj: https://petramalatkova.cz/blog/